korpo

Co można robić po prawie?


O tym, że warto studiować prawo i, że w ogóle warto studiować możesz przeczytać tutaj. Musisz mieć jednak świadomość, że same studia niewiele dają. Już w trakcie studiów warto zorientować się co możesz robić po prawie czy innym kierunku. po prawie

Zostać na uczelni

Praktycznie po każdym kierunku dla tych ambitnych i zdolnych czyt. z wysoką średnią jest szansa zostania na uczelni. Może akurat napiszesz pracę magisterską w katedrze prawa administracyjnego i a nóż widecel zwolni się etat zaraz po twoich studiach.

Rozpocząć studia doktoranckie

Czyli płacisz spore hajsy, żeby kiedyś rozpocząć karierę naukową. Walczysz o miejsce na konferencjach naukowych, żeby móc cokolwiek mądrego powiedzieć i zdobywasz te punkty i poszerzasz listę publikacji. Nie wiem dokąd prowadzi ta droga. Do dr przed imieniem na pewno.

po prawie

Pójść na aplikację

Tu wachlarz masz spory. Po prawie możesz iść na aplikację adwokacką, radcowską, prokuratorską, sędziowską, notarialną, komorniczą. Możesz też zdawać do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Możesz też zostać Doradcą Podatkowym. Możesz też zostać Rzecznikiem Patentowym.

Wiedz, jak najszybciej się da, że aplikacja kosztuje. Dużo. Google powie Ci ile w każdym roku. Tendencja był zwyżkowa. Jedynie dla odmiany w tym roku Minister Sprawiedliwości trochę ją obniżył dla aplikantów adwokackich. Nie martwcie się i na to znajdzie się sposób.

Wiedz, jak najszybciej się da, że w trakcie aplikacji oprócz praktyk w sądach, zajęć, egzaminów, musisz już gdzieś pracować. A pracować można przede wszystkim w korporacjach lub w kancelariach (tak, wiem, że jedno i drugie może być kombo bonusem razem ;)).

Wiedz, jak najszybciej się da, że w trakcie aplikacji nie zarabia się kokosów. Powie Ci to Google i większość aplikantów.

po prawie

Pójść do korpo

Często jest tak, że jeśli znasz się na jakimś temacie, albo odbyłeś staż już na studiach to działy prawne dużych firm nie będą potrzebowały do szczęścia skończonej aplikacji. Będą potrzebowały tzw. in-house lawyera – jedynego albo kolejnego do zespołu. Jednak wiedz, jak najszybciej się da, że wiedza ze studiów nie pozwoli Ci swobodnie prowadzić działu prawnego jakiejkolwiek firmy.

I dalej zastanawiać się, co do dalej….

Tajemną wiedzę zdobywa się dopiero przez praktykę. Zajęcia na aplikacji wchodzą na zupełnie innych level niż ten na studiach. Nie powtarza się banałów. To co jest w kodeksie przyjmuje się za prawdę objawioną i po prostu to już masz wiedzieć. Dopiero w tym miejscu dowiadujesz się tego, co np. mnie najbardziej kręci, czyli ta tajemna wiedza, której nie ma przecięty Janusz czy Grażyna.

Następnym razem opowiem Ci o idealnych cechach i umiejętnościach prawnika 😉 Szepnę Ci tylko, że warto najpierw nauczyć się teleportacji zanim w ogóle zabierzesz się za tę robotę 😉

 

, , , , , , ,
  • Można wszystko i to dobrze

    • Kodeks Karoliny

      to prawda 🙂 a jaką radę dałby Pan Mecenas młodym prawnikom? Czym kierować się w podjęciu decyzji? 🙂