jak zdać egzamin

Jak zdać egzamin wstępny na aplikację adwokacką / radcowską ? – AŻ 6 KONKRETÓW


Jeśli nie czytałeś moich ogólnych porad jak zdać egzamin wstępny na aplikację, koniecznie zajrzyj przed przeczytaniem tego artykułu TU. Pozwoli Ci to na ogarnięcie przekazanych informacji. Zostały 4 miesiące. Traktuj te artykuły jako rozgrzewkę. Już widzę, jak podskakujesz na linii startu i zaraz zajmiesz pozycję w bloku startowym!

jak zdać egzamin

Metoda 3 czytań

Pisałam dokładniej i bardziej szczegółowo o tej cudownej metodzie TU. Jednak tekst ten kierowałam nie tylko do studentów prawa. Dzisiaj przedstawię tę metodę w kontekście ustaw.

Pierwsze czytanie

Czyli zapoznanie się z tematem, traktujemy to trochę tak jakbyśmy byli kompletnie zieloni i tak jakbym ja dzisiaj złapała za podręcznik maturalny z fizyki.

Zakreślamy najważniejsze wyrazy – „słowa klucze”, to co wpada nam w oko, albo gdzieś słyszeliśmy, że o to już kiedyś pytali,

Po zakończeniu danej partii materiału, odkładamy ustawę, a układamy ją sobie w głowie. Np. art. 17 k.p.k. musisz znać na blachę z dalszymi odnośnikami każdego punktu (czyli jakie artykuły dalej z nimi się wiążą)

Drugie czytanie

Staramy się zrozumieć czytaną treść, ze szczególnym uwzględnieniem tego co zaznaczyliśmy.

Czy rozumiem każdy artykuł? W tej części sprawdzamy każde odesłania do innych artykułów, sprawdzamy ich znaczenie razem, dopisujemy notatki na brzegach ustawy. Zapamiętujemy dzięki temu

Trzecie czytanie

Dochodzimy do „clue” nauki. Każdy ważny fragment zasłaniamy kartką i staramy sobie wzorkowo/ słuchowo przypomnieć jak on brzmiał. To nie polega na nauce pamięciowej co do przecinka, lecz na zapamiętaniu słowa kluczy, które razem tworzą jedną całość.

jak zdać egzamin

Stepaniuk – czy warto?

Trochę tak, trochę nie. Testy w formie książkowej mają ogromną wadę – wydrukowane są obok pytań odpowiedzi. Książka waży ze sto kilo, jest nieporęczna. Na tyle to wszystko mi przeszkadzało, że w pewnym momencie miałam wrażenie, że uczę się odpowiedzi na pamięć – tu było a… to było c…. . To nie jest dobra metoda, bo na egzaminie wpadniemy w panikę, nawet jak powtórzy się pytanie sprzed lat – stres nie pozwoli nam spojrzeć na nie trzeźwym okiem, a my zamiast wiedzieć – będziemy myśleć czy to było a czy b.

Testy online

To zdecydowanie warta uwagi forma nauki, o ile masz na tyle samozaparcia, żeby w kolejnych kartach przeglądarki nie odpalać pudelka, facebooka, zalando czy innych czasopochłaniaczy.

Wadą testów online jest nieskończona liczba pytań, wielokrotnie powtarzających się. Jednakże warto się z nimi otrzaskać.

Można przyjąć dwie metody – robić po 50,100,200 pytań z całości materiału, lub czytać dany rozdział kodeksu i potem ustawić w testach ten zakres.

Nie zawracajcie uwagi na wszelkie liczniki, które pokazują, że naukę skończycie w 2046 albo i później. Bardzo mnie to początkowo dołowało, więc nie popełniajcie tych samych błędów.

Nauka z komputera może trwać chwilę – kilkadziesiąt czy kilkaset pytań okej. Na dłuższą metę radzę wydrukować wszystkie ustawy, zakupić kodeksy, skserować itp. Wiem, że to kosztuje.

Znam osobę, która tylko przejrzała kodeksy, a swoją metodę nauki oparła wyłącznie na testach. Przerobiła ich tysiące i udało się zdać. Do mnie ta metoda nie przemawia i jej nie polecam.

jak zdać egzamin

Aplikacja od ogółu do szczegółu

Pozycja warta przejrzenia, jeśli nie ma się już na nic czasu. W szczególności na te „mniejsze ustawy”. Dla mnie sprawdziło się to właśnie w ten sposób. Wzrokowo przeleciałam tę książkę i wierzę, że dobrze zaznaczyłam niektóre pytania właśnie dzięki tej metodzie.

Znam osoby, które bazowały na tej książce. Usystematyzowały wiedzę, potem uzupełniły ją kodeksami. Zdały z powodzeniem.

 „Kodeksy”

Statystyka optymistycznie wskazuje, że na bazie kodesów można uzyskać 97-99 punktów. Brutalnie przekonał się o tym mój znajomy, bo faktycznie swoją naukę oparł na kodeksach i…. zabrałko mu 1 punktu. „Kodeksy” to nie wszystko.

Pamiętaj, że zostały Ci 4 miesiące. NIE PRZEGAP TERMINU 16 SIERPNIA 2017 ROKU. (Historię przyjaciela, który o 23:57 pobrał bilet na poczcie w Gdańsku Głównym powinna przejść do legendy – opowiem Wam na insta stories jeśli chcecie ;)) To dużo i mało za jednym razem. Zaplanuj dobrze urlop jeśli pracujesz. To teraz jest idealny moment na przygotowanie wszystkich materiałów. Nie panikuj, że będą zmiany. Pliz. Ja zdawałam egzamin, gdy weszła największa zmiana kpk ostatnich lat. Żadne materiały nie były opracowane do nowego zakresu. Z kodeksów trzeba było wykreślać stare artykuły, bo wszystkie wydawnictwa drukowały kodeksy w ten sposób, że dawali stary i nowy artykuł (Ile razy już coś czytałam, już rozumiałam, a nagle okazywało się, że na następnej stronie jest w wersja znowelizowana ;))

 Rozmawiaj z konkurencją

W sensie ze znajomymi 😉 Naprawdę nigdy nie wiesz kiedy usłyszysz coś mądrego. Dzień przed egzaminem uświadomiłam koleżankę, że zaszły istotne zmiany w KKS i co? I oczywiście, że pojawiło się pytanie właśnie o to. Tłumacząc też innym utrwalasz swoją wiedzę. Naprawdę trochę słabszy zawodnik w towarzystwie to nie udręka a dobry tester Twojej wiedzy!

Czy wiecie jak wygląda ten egzamin wstępny na aplikację i gdzie odbywa się w Waszych miastach? Chętnie Wam opowiem żebyście się nie stresowali 😉 Dajcie znać czy chcecie 😉 Zrobię to na facebooku! 😉

, , , , , ,
 • Ola

  Ile się uczyłaś? Ja dopiero zaczynam! A niektórzy już od stycznia tłuką to wszystko. Ja też się tak zarzekałam. Ale sesja, pisanie magisterki itd. No i wyszło jak wyszło….

  • Kodeks Karoliny

   W lipcu (błędnie) czytałam „kodeksy” i mniejsze ustawy. W sierpniu trzaskałam testy. We wrześniu panikowałam i robiłam wszystko naraz. Zarwałam nie jedną noc, odżywiałam się fatalnie. Nigdy więcej nie popełnię tego błędu! Stąd ten wpis na 4 miesiące przed egzaminem. 4 miesiące to idealny moment żeby zacząć i zdążyć do 30 września 🙂 Powodzenia! Będę mocno trzymać kciuki i zawsze służyć radą 😉

 • almostlawyer

  Mam idntyczny sposób uczenia się! Chętnie dowiem się jeszcze kilku rzeczy przed egzaminem, więc jeśli masz czas i chęci pisz wszystko! 🙂

 • Anna Sawicka

  Hej.4 miesiące …właśnie ..a z pracą? Ja pracuję na 1/2 et i się zastanawiam czy się nie zwolnić.

  • Kodeks Karoliny

   A jak radzisz sobie z wieloma zadaniami naraz? Ja uważam, że im więcej ma się obowiązków, tym lepiej człowiek się potrafi zorganizować 🙂

 • Anna S.

  To zależy bo w pracy radzę sobie b.dbrze ale z doświadczenia wiem, że nauka i praca ( szczególnie z dużą odpowiedzialnością) nie idą u mnie w parze tzn.myślę o pracy ( telefony itp.) i nie mogę się skupić na nauce. Poza tym ..po egz.miałabym inną pracę …hm

 • Pingback: Połowa aplikacji adwokackiej - wnioski - Kodeks Karoliny()

 • Pingback: O pokonywaniu własnych barier - motywacja - Kodeks Karoliny()