Jak skutecznie się uczyć? Metoda Trzech Czytań


O metodzie trzech czytań wspominałam Wam tutaj. Dopytujecie co to takiego i jak dokładnie to działa. Postanowiłam zrobić osobny wpis o tym jak skutecznie się uczyć, żeby się nauczyć. Jest to najlepsza metoda żeby nauczyć się materiału, który musicie znać na blachę.

Studenci pomyślą, że to kolejne 3x Z – Zakuć, Zdać, Zapomnieć. Powiem Wam, że nie do końca. Dzięki tej metodzie, wbijecie sobie wiedzę do głowy. Serio! Ta metoda zdziała cuda!

Jak się za to zabrać?

Opowiem Wam to na przykładzie swojej działki. W ten sposób zobaczycie jak ja się uczę. Jasno i przejrzyście wytłumaczę jak tę metodę przenieść na Wasz materiał na kartkówkę, sprawdzian, egzamin czy maturę.

Przygotowanie

Mamy lajtowo gdy materiał zgromadzony jest w jednym podręczniku. Im dalej w las, tym gorzej. Na studiach zwykle słyszałam, że warto przeczytać kilkadziesiąt pozycji do każdego przedmiotu. Dżizas pliz…. może kiedyś – jasne spoko. W danej chwili przecież najważniejsze jest żeby po prostu – zdać! Nie oszukujmy się 😉

Bierzemy np. taki o Kodeks cywilny albo podręcznik do biologii.

Ogarniamy jaki mamy materiał do nauczenia się i ile zostało nam czasu. Mierzmy siły na zamiary. Nikt nie musi o tym wiedzieć, nie musicie się chwalić całemu światu – że jesteście z tych co potrzebują pełnego skupienia i kilku powtórek żeby skutecznie coś zapamiętać.

W razie potrzeby materiał dzielimy na części. Po przeczytaniu całego postu będziecie wiedzieli, jak to zrobić i ile zajmie Wam pierwsze i drugie czytanie.

Okej, ogarnęliśmy czego musimy się nauczyć na sprawdzian czy egzamin. Cały materiał mamy w jednym miejscu (notatki/ książki z pozaznaczanymi stronami)

No to co? To zaczynamy!

jak się skutecznie uczyć

Pierwsze czytanie

Pierwsze czytanie polega na ogólnym zapoznaniu się z materiałem. To w tym momencie skupiasz się i wyłapujesz haczyki. Przy niezrozumiałych zagadnieniach stawiasz znak zapytania. Wyjaśnisz to sobie później na zakończenie tego etapu. Analizujesz. Czytasz DO-KŁA-DNIE i ze zrozumieniem tematu.

W tej fazie zakreślasz najważniejsze fragmenty. Słowa klucze. Definicje. To co naprawdę musisz znać „na blachę”.

jak skutecznie zapamiętywać

Czytanie drugie

Teraz uwaga! Nie wolno tej fazy robić na odwal! To jest clue problemu. Teraz jest faza kluczowa. Czytasz tylko zakreślony materiał. Wykorzystujesz przygotowanie z fazy pierwszej. Olej nie potrzebne ciekawostki. Wyjaśnione trudniejsze zagadnienia – zapisuj na marginesach lub samoprzylepnych karteczkach. Zawsze ma być przejrzyście i wyraźnie.

Jeśli masz do zapamiętania daty – zapisz je dodatkowo na bokach żeby bardziej rzucało się to w oczy (terminy przedawnienia wypisane na marginesie ;)). Jeśli masz do zapamiętania opis rysunku – świetnie! Wpatruj się w niego w nieskończoność żeby potem potrafić odtworzyć całość. Warto czytać i powtarzać na głos! To naprawdę pomaga.

Faza druga jest o tyle istotna, że czytasz tylko te rzeczy, które faktycznie musisz zapamiętać. Już nie sprawia Ci to większej trudności, bo wyjaśniłeś trudne zagadnienia w czytaniu pierwszym. Jeśli jednak zostało coś, co sprawia Ci trudności to jest ostatni moment na zapytanie kolegi/koleżanki – jak oni to rozumieją?

jak się uczyć

Czytanie trzecie

Czyli największy hardcore! Bierzesz swój materiał. Już wiesz co Cię czeka.

Zasłaniasz ręką/ kartką zakreślone fragmenty. W ten sposób sprawdzasz czy udało Ci się zapamiętać słowa klucze, definicje, daty i wydarzenia. Nie irytuj się gdy popełniasz błędy. To jest zabawa w 1…2…3… baba jaga patrzy albo może w ciuciubabkę bardziej 😛

Zakrywasz, wymieniasz, sprawdzasz.

Nie rezygnuj i nie siedź nad jednym zagadnieniem, które akurat teraz nie wchodzi Ci do głowy. Przejdź dalej i wróć do tego na koniec.

Coś ekstra

  • Zakreślacze są bezapelacyjnie niezbędne,
  • Długopis również jest niezbędny do dopisywania na marginesach.
  • Fazę trzecią warto powtórzyć kilka razy. Wiem, że nie zawsze może być na to czas. Ale warto. Odeśpisz po egzaminie 😉
  • Skuteczność tej metody polega na tym, że samodzielnie sprawdzasz czy udało Ci się zapamiętać – dlatego bez podglądania w fazie trzeciej! 😉
  • Żebyś zrozumiał jak skutecznie się uczyć, musisz wiedzieć, że to nie jest metoda na ostatnią chwilę – to jest metoda na porządne zakuwanie żeby np. zdać maturę i dostać się na wymarzone studia czy zdać egzamin wstępny na aplikację czy jakikolwiek inny!
  • Zdjęcia powyżej pokazują skutki tej metody 😉
, , , , , , ,