Jak zorganizować wyjazd do Chorwacji? – Wstęp


Egzaminy, przygotowania, nauka a co potem? Po takim wysiłku umysłowym, zmęczeniu materiału należy nam się nagroda! WAKACJE!

Zapadła decyzja: Jedziemy do Chorwacji! Jak zorganizować wyjazd do Chorwacji? Gdzie spać w Chorwacji? Czyli jak przygotować się do wyjazdu oraz co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jednym słowem? Polaki Cebulaki jadą na niedrogie wakacje last minute!

Chorwacja – ale gdzie konkretnie?

To zależy jaki środek transportu wybierzemy. My zdecydowaliśmy się na samochód.  „On” miłośnik motoryzacji i rajdowiec (!) wszędzie chce jeździć samochodem 🙂 Najdalsze zakątki Europy mu nie straszne! „Ona” amatorka pilotażu robi najlepsze kanapki na drogę tylko po to żeby w połowie drogi usłyszeć – „ale zjadłbym cheesburgera! Nie obrazisz się?” No pewnie, że nie! W końcu to wakacje!

Startujemy z Trójmiasta, więc musimy przejechać całą Polskę. Nie chcemy żeby podróż nas zmęczyła, ale postanowiliśmy nie zatrzymywać się po drodze. Jesteśmy zaprawieni w bojach i ponad 1500 km „na raz” to dla nas nic strasznego. Musimy założyć 16 – 18 godzin na drogę.

Przy takich warunkach wybieramy: Istria lub Kvarner. Jeśli lecicie samolotem dobrym kierunkiem jest oczywiście Split, czy Dubrovnik. I cała Dalmacja stoi przed wami otworem 🙂

Bardzo istotną sprawą, którą po prostu musicie sprawdzić jest… pogoda! W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, na jednym krańcu leje deszcz, a na drugim praży przyjemne słońce, gdy my wsłuchujemy się w szum fal i szelest palm (to poleciałam…. ;))!

Jak zorganizować wyjazd do Chorwacji?

Pokój, hotel czy dom?

Musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań zanim zaczniemy szukać naszego „apartman” na Chorwacji. Po pierwsze jakie mamy oczekiwania? W Chorwacji najbardziej opłaca się wynajmować apartamenty od osób prywatnych. Jest to najlepsze rozwiązanie z kilku powodów. Mała odległość od wody, swoboda, kontakt z lokalnymi mieszkańcami.  Takich lokali najlepiej szukać na  Airbnb czy Booking.com. Booking jest o tyle fajny iż daje nam możliwość (nie zawsze) bezpłatnego odwołania rezerwacji, a co za tym idzie możemy wybrać sobie kilka lokalizacji, zarezerwować je a dopiero poźniej zdecydować się na konkretną. W ten sposób możemy trafić na ciekawe promocje jakie oferują portale rezerwacyjne. Nam udało się trafić na ofertę dnia! Migające „pozostał ostatni pokój wolny w tym terminie!” skusiło nas do rezerwacji – co ma być to będzie! Dzięki szybkiej decyzji podjętej na pełnym spontanie ponad miesiąc temu, w Chorwacji czeka na nas piękny, duży, nowoczesny apartament z kuchnią, widokiem na morze, prywatną plażą.

Przed erą bookingu i airbnb dobrą opcja była także rezerwacja na interhome.pl. Jeśli lubicie takie tripy po Europie i będzie to dla was „tylko” miejsce do spania, to w sezonie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego już na miejscu. Praktycznie w każdej miejscowości będziecie widzieli ludzi z napisami „free rooms„.

Ciekawostka

Sprawdźcie skąd macie w domu sól 🙂 My się właśnie dowiedzieliśmy że z Chorwackiej wyspy Pag.

sól morska, z wyspy Pag

To be continued…

Już niedługo kolejne wpisy. Napiszemy między innymi –  jak przygotować samochód? jaką trasę wybrać? Jak ominąć płatne autostrady w Słowenii? Dowiecie się również co warto ze sobą spakować, zwiedzić i zjeść!

, , , , , ,