Jak skutecznie uczyć się języków obcych?


Najważniejsze w nauce języków obcych jest dążenie do osiągnięcia stanu, w którym nie musisz w głowie tłumaczyć wszystkiego co do przecinka. Stan w którym znasz jakieś słowo i potrafisz go użyć ale nie potrafisz znaleźć polskiego odpowiednika jest idealnym momentem do osiągnięcia płynności językowej w mowie i piśmie 🙂 Zjedź niżej a zdradzę Ci moje tajemnice – jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Mam czasem wrażenie, że nauczenie się czegokolwiek jest kwestią:

 1. dobrego nauczyciela
 2. skutecznej metody i sposobów wbijania sobie wiedzy do głowy
 3. braku uprzedzeń (typu „ten past perfect to jakaś czarna magia!”)

Jak masz odhaczone powyższe trzy punkty, to wszystko powinno pójśc lajtowo.

nauka języków obcych

 

Zagraniczne filmy i seriale

Koniecznie! Jak tylko się da to również z angielskimi napisami! Kultowe filmy, które poleci Ci każdy lektor np.: do nauki francuskiego – obowiązkowo Mikołajek; do nauki angielskiego – Bridget Jones (to raczej dla dziewczyn;)) – każda część żeby załapać trochę brytyjskiej elokwencji językowej; z seriali Friends, How I met your mother, Prison Break, Breaking Bad, Fargo i ta lista jest nieskończona 🙂

 

Uważajcie! Nie każdy serial nadaje się do nauki języków obcych. Niektóre seriale są tak nakręcone, że ledwo można usłyszeć co mówią. A co dopiero przetłumaczyć to sobie w głowie i wyłapać nowe słówka.

Krótkie książki w języku obcym

Koniecznie… namiętnie czytałam Matyldę, Kubusia Puchatka, Opowieść Wigilijną… oczywiście tak było na początku, z czasem przerzuciłam się na grube tomy amerykańskich kryminałów.

Polecam Ci zacząć od krótkich książeczek i powieści (często dostępnych online – wujek Google niech Cię podratuje) żeby nie zniechęcić się gdy po kilku stronach nadal nie możemy wyłapać o co chodzi. To normalne! 

Próbuj wyłapać sens historii i zaznaczaj najtrudniejsze słowa, które sprawdzisz po jakimś czasie. Nie rób tego od razu.

jak uczyć się języków obcych

Fiszki

Fiszki sprawdzają się do zapamiętywania pojedyńczych słówek lub małych fraz. Zawsze uczymy się w kolejności od języka obcego do języka polskiego – nigdy odwrotnie!

Zachęcam do nauki na skojarzenia – tylko i wyłącznie w języku obcym. Słownik np. angielsko – angielski to podstawa.

Z jednej strony piszemy słowo lub cały zwrot w języku obcym, a po drugiej stronie zapisujemy przykładowe zdanie z użyciem tego zwrotu oraz wytłumaczenie po angielsku

Przykład? proszę bardzo!

to work out

I usually work out in the gym.

to work out – to be active, to do excercises with Chodakowska ! 😉

Zeszyt na idealne notatki

Nie ten który nosisz do szkoły, nie ten na który wylał się sok, nie ten który miał bliskie spotkanie z Twoim psem 😉  Czysty, niezapisany zeszyt A4, który będzie od dzisiaj ważniejszy niż Twój pamiętnik. Każda strona będzie skrywała tajemnice, które pozwolą Ci uporządkować czasoprzestrzeń językową.

 • Na każdej stronie zapiszesz duży nagłówek np. PRESENT CONTINUOUS
 • Poniżej pogrubioną zasadę tworzenia zdań w tym czasie (to be + czasownik +ing)
 • Przykłady zdań twierdzących, przeczących i pytań

nauka języków obcych

Ulubione programy oglądaj w zagranicznych wersjach

A stronę główną przeglądarki ustaw na bbc news, NY daily news lub inny portal, który co chwilę aktualizuje wiadomości – opatrz się z językiem! Wszystkie urządzenia mobile ustaw w języku jakiego obecnie się uczysz!

Oglądaj zagranicznych youtuberów

Szczególnie tych, którzy poruszają tematy którymi jesteś zainteresowany. Polecam Ci na przykład kanał studentki prawa, która opowiada o tym jak wygląda jej codzienne życie.

Coś ekstra – jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Można rozważyć udzielanie się na różnych zagranicznych blogach, fanpejdźach – ale wiem, że publiczna aktywność językowa wymaga wiele odwagi, więc nie zachęcam do tego na siłę.

Można zacząć pisać z ludźmi z całego świata  – tego typu portali jest cała masa, ale nie zagwarantuję Ci jakości języka na jaki możesz trafić. Osobiście? Do dzisiaj mam kontakt z penfriendem z USA, do którego e-mail dostałam od nauczycieli angielskiego w liceum 😉

, , , , , ,
 • Świetne i bardzo mądre rady.Kilka lat temu nie miałam większych problemów z językiem a obecnie podstawowe słowa gdzieś mi uciekają.Czas to zmienić:).

  • Kodeks Karoliny

   zdecydowanie! 🙂 i to niekoniecznie od razu w formie „nauki” brrr… 😉 Właśnie o to chodzi, że można spróbować innymi metodami szlifować swoje umiejętności.

 • Pingback: Jak łączyć pracę ze studiowaniem? - Kodeks Karoliny()