prawnik

Czym różni się prawnik od adwokata?


…. i od radcy prawnego, od adwokata, od aplikanta adwokackiego, od aplikanta radcowskiego.
Widzieliście kiedyś ulotki, strony internetowe, których reklamy wyskakują wszędzie jak Filip z konopii? Szumne reklamy doradztwa kompleksowego – prawnego, podatkowego, karnego, księgowego, pracowniczego, medycznego, ubezpieczeniowego? Tak? Zastanawialiście się kiedyś czemu nie pojawia się na nich informacja z tytułem przed nazwiskiem? Czym różni się prawnik od adwokata?
prawnik

Zakaz reklamy

Kodeks Etyki Adwokackiej oraz Kodeks Etyki Radcy Prawnego normują to w różny sposób, ale jednak zrozumiały dla każdego. To z tego powodu nie uraczycie natarczywych reklam kancelarii w telewizji. Nigdy nie znajdziecie ulotek na wycieraczce z oznaczeniem kancelarii adwokata lub radcy prawnego.
§ 23 KEA :”Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego.”
§ 32 KERP: „Zakazane jest informowanie sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami lub naruszające godność zawodu radcy prawnego, a w szczególności: (…) narzucające się, w szczególności poprzez naruszenie sfery prywatności;”

Występowanie przed sądami

Adwokat, Radca prawny lub aplikanci z ich upoważnienia, mogą występować w imieniu klienta przed sądem na podstawie podpisanego pełnomocnictwa. Występowanie przed sądem jest esencją tego zawodu. Ponadto, za każde działanie odpowiadamy prawnie, w szczególności obowiązują ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – absolutnie każdego. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie obustronne. Prawnik z kancelarii doradztwa prawnego nie będzie mógł pójść w imieniu klienta do sądu.
prawnik

Tajemnica zawodowa

Nie ma żartów. Obowiązuje nas absolutna tajemnica zawodowa, za której nieprzestrzeganie czekają nieprzyjemne konsekwencje. Tajemnica obowiązuje raz i na zawsze, nie można jej ograniczyć. To co powiesz adwokatowi lub radcy prawnemu pozostanie Twoją i jego tajemnicą. Na podstawie Ustawy Prawo o Adwokaturze obowiązują następujące kary dyscyplinarne
upomnienie; nagana; kara pieniężna; zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od trzech miesięcy do pięciu lat; wydalenie z adwokatury.
Wiesz, to jest też o tyle istotne, że prawnika nie obowiązuje tajemnica zawodowa, jego działanie nie jest uregulowane szczególnymi przepisami, co za tym idzie, jako świadek w sądzie w razie czego będzie musiał powiedzieć wszystko, co wie – brak możliwości odmowy zeznań.
prawnik

Czyste ręce

Zawodu adwokata nie można łączyć z innym zawodem. Nie można jednocześnie prowadzić kancelarii adwokackiej i salonu SPA. Nie można też być członkiem zarządu w cudzym przedsiębiorstwie. Powoduje to niezwykłą i naprawdę wyjątkowo permanentność adwokata. Ponadto, adwokat nie może nigdy zawrzeć umowy o pracę. Nikt nigdy nie może mieć wątpliwości, że adwokat jest zależy od kogoś. Ta zasada nie obowiązuje w przypadku radców prawnych, którzy mogą być zatrudnieni na umowę o pracę, najczęściej jako in-house-lawyer w przedsiębiorstwie.

Sprawy karne

Od 2015 roku również radca prawny może występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych – w chwili obecnej nie ma rozróżnienia pomiędzy zawodem adwokata a radcy prawnego w postępowaniu karnym. Warto o tym wiedzieć.
Prawnik to też każdy adwokat, radca prawny, komornik, aplikanci, sędziowie, prokuratorzy. Prawnik to po prostu magister prawa. Absolwent wyższych studiów prawniczych.

Złe rady

Adwokatów obowiązuje absolutny zakaz udzielania porad ułatwiających popełnienie przestępstwa. To nie wszystko. Adwokatowi nie wolno udzielać porady prawnej, która pozwoliłaby na uniknięcie odpowiedzialności karnej za czyn dokonany w przyszłości.

Dlatego też, czasami przeglądając blogi i portale internetowe łapię się za głowę czytając, że lepiej zrobić A niż B … bo za to mniejszy wymiar kary, albo taki czyn stanowi wykroczenie, a nie przestępstwo. Takie są konsekwencje nie obowiązywania żadnego kodeksu etyki zawodowej prawników.

Ceny

Nie  bulwersuj się, gdy nie widzisz na stronach kancelarii konkretnego cennika usług. To również reguluje Kodeks Etyki Adwokackiej. Adwokatowi wolno podać stawki swojego wynagrodzenia na wyłączne życzenie klienta. W praktyce wygląda to tak, że każda sprawa wymaga innych nakładów pracy. Czasami łatwo jest to ocenić. Częściej jednak, gdy chodzi o postępowania sądowe nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego etapu. Jednak najczęściej klienci obawiają się tego pierwszego spotkania. Boją się, że jeśli minie równo godzina, to adwokat zacznie naliczać za następną. Skąd strach przed ustaleniem wynagrodzenia za to spotkanie przed rozpoczęciem rozmowy lub przy umawianiu się na to spotkanie.

Szczerze? To samo dotyczy stomatologów. Zawsze boję się pójść do stomatologa, a zwłaszcza do takiego, którego nie znam, usiąść na fotelu i pozwolić na wszystko. Nie chcę żeby potem rachunek zwalił mnie z nóg. I o ile nie ma niezbędnego zabiegu do wykonania, proszę żeby informował mnie w trakcie wizyty, co robi, czy to konieczne, bezpieczne i ile mniej więcej kosztuje. Takie moje prawo konsumenta. Szkoda, że czasem szewc bez butów chodzi i wstydzi się zapytać – ile to mnie będzie kosztowało?

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  • Bardzo się zaskoczyłam niektórymi sprawami. Jak na przykład tym, że zawodu adwokata nie można łączyć z żadnym innym. 😀 A mnie bardzo zastanawia kwestia tego, czy po skończeniu studiów w UK, znalazłaby się jakakolwiek praca dla mnie w Polsce, jak najbardziej związana z prawem oczywiście 😀

    • Sara, długo myślałam co by tu odpowiedzieć 🙂 Ogólnie znalazłaby się praca związana z prawem, ale myślę, że przede wszystkim musiałabyś uderzać do zagranicznych firm lub polskich, które chcą wystartować na rynku brytyjskim. Myślę, że mogłabyś też służyć radą polskim prawnikom w sprawach np. rodzinnych, cywilnych.

      • Bardzo dziękuję za odpowiedź. 😀 Myślę, że za jakiś czas fajnie byłoby wrócić do Polski. Mam nadzieję, że faktycznie znalazłaby się gdzieś dla mnie praca. 🙂

  • Bede z ogromna ciekawoscia sledzic Twojego bloga, bo chociaz zawodowo nie mam na razie nic wspolnego z prawem, to lubie poczytac na te tematy 🙂

    • Dziękuję! Bardzo mi miło to słyszeć 🙂 Ja też cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga! Swego czasu potrafiłam być nawet 3 razy w roku w Paryżu 🙂 Tak się fajnie udało, że widziałam go o każdej porze roku 🙂 Aż zatęskniłam.